Пр2

Назад


Предавање 2: Увод у веб-дизајн


15 – 28. септембар 2014.

Блог

ИКТ (информационо-комуникационе технологије / Information and Communications Technologies) представљају спој свих ранијих дисциплина у информатици и рачунарству, обједињених у задатку примене рачунарских знања у свакодневном приватном и професионалном животу. Једноставније речено, ИКТ остварују комуникацију применом рачунарских средстава и знања. (Пример из образовања: ово предавање се налази на интернету, а не у некој папирној књизи, доступно је било коме, било када и било где).

У процесу ширења ИКТ-а важну улогу заузима и развој блога. Блог је настао као одговор инжењера ИКТ-а на потребу милиона корисника интернета да постану активни учесници на интернету. Настанком блога проширио се број власника интернет презентација. То је постигнуто стандардизацијом блога и поједностављењем програмирања. Блог је на почетку био обично електронско блокче (дневник, подсетник, журнал, низ хронолошких забелешки) и имао је једну једину страницу. Њоме је појединац могао да се представи на интернету. Развој блога је довео до компликованије и обимније структуре блога, али је и даље задржана једноставност у креирању, одржавању и администрацији.

Данас постоје разни моћни алати за развој блогова, а најпознатији су Џумла (Joomla) и Word Press, и помоћу њих се могу постављати, одржавати и администровати професионални блогови. Поред њих, постоји велика понуда једноставних блог-алата „у облаку“, који су згодни за аматере, појединце, мала удружења, уметнике, научнике – углавном за све оне субјекте мањег обима и којима је финансијски интерес у другом плану. Од свих тих сервиса, најпопуларнији су Гуглов сервис Blogger и Tumbrl (Yahoo!).

У Blogger сте већ пријављени, јер сте од раније пријављени на Gmail, тј. на све сервисе GoogleПронађите www.blogger.com и пријавите се.  У панелу за администрацију блогова покрените нови блог. Дефинишите његов наслов, веб-адресу и тему (дизајн). (Напомена: све ове параметре касније можете променити). Приметили сте да приликом отварања новог блога могу настати проблeми, јер Blogger спречава отварање већег броја блогова са исте IP адресе (у овом случају ради се о IP адреси школског сервера).

(IP адреса = Internet Protocol Address / дванаестоцифрени код који се додељује рачунару сваки пут када приступи интернету).

Када сте дефинисали блог, уђите у едитор текста притиском на „New Post“. У едитору - поједностављеном „Вордовском“ окружењу сада можете формирати текст и убацити слике и везе (линкове). На исти начин формирате и друге странице (New Page).

Постови (чланци) се аутоматски нижу на почетној страници, док се друге странице формирају као посебне целине.

Објавом својих садржаја постајете „видљиви“ на интернету! Сада вас свако може пронаћи ако укуца следећи URL:


(URL = Uniform Resource Locator / веб адреса / јединствена локација на интернету ).



Сада имате свој блог, чија је намена да га користите у савлађивању градива, као средство и као циљ. Све што сте до сада урадили на блогу можете касније променити, почев од имена и адресе, па до сваког детаља. Важно је да осмислите тему свог блога, како би он имао смисао и како бисте лакше осмишљавали и повезивали његове садржаје.


Нема коментара:

Постави коментар